ÇEKYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Çekya’da Üniversite okumak, avantajları, koşulları, yaşam masrafları gibi birçok konuda detaylı bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerimiz;

 

Prag Turları | TatilBudur Yurtdışı Turlar

Başkenti Prag olan Çekya (eski adıyla Çek Cumhuriyeti); Almanya, Polonya, Slovakya ve Avusturya ile komşu olan, Avrupa’nın merkezinde bir ülkedir. Çekya’da ilk üniversite başkent Prag’da 1348 yılında kurulmuştur. Çekya’da eğitimin güçlü temellere sahip olması da ilk üniversitenin kurulduğu yıldan da anlaşılabilmektedir. Köklü bir tarihi olan Prag kenti, turistlerin Avrupa’da en çok seyahat ettiği noktalardan biridir. Ülkede para birimi olarak ÇEKYA KRONU kullanılmaktadır. Çekya Kronu ile para birimimiz TL arasında Euro kadar büyük bir fark bulunmaması öğrencilerimize Avrupa’nın birçok kentinden daha uygun fiyatlı bir yaşam sağlamaktadır.

 

Çekya’nın öğrencilere sunduğu en önemli imkânlardan biri ülkede İngilizce eğitim de veriliyor olmasıdır. Ayrıca Çekçe eğitim almanız durumunda üniversite eğitimi ücretsizdir!

Çekya’da alacağınız üniversite eğitimlerinin lisans süresi 3 yıl, yüksek lisans süresi ise 2 yıldır. Üniversiteye başvurduktan sonra İngilizce seviyenizi geliştirmek için 1 yıl hazırlık eğitimi de alabilirsiniz. Eğitim sürecinde katılacağınız staj ve eğitim programlarında edineceğiniz tecrübelerin yanında çok iyi seviyede yabancı dil seviyesine ulaşabilirsiniz.

 

 

Çekya’da Üniversite Okumanın Avantajları

 • Türkiye’ye çok yakın bir ülke olmasından ötürü kolay ulaşım seçenekleri vardır. Türkiye’den Çekya’ya uçak yolculuğu 2.5-3 saat sürmektedir.
 • Türkiye’de lise eğimini tamamladıktan sonra herhangi bir sınava girmeden diplomanız ve transkriptiniz ile Çekya üniversitelerine eğitim için başvuru yapabilirsiniz. Çekya da Türkiye’den gelen öğrencilerin bir sınava girmesi koşulunu aramaz (Üniversite bölümlerinin yeterlilik sınavları hariç). Buradaki üniversitelere başvuru yaparak Avrupa Birliği diplomasına sahip olabilirsiniz.
 • Uzun dönem programlara katılan öğrencilere haftalık 20 saat yasal çalışma izni verilir. Bu sayede hem yüksek kalitede eğitim alabilir hem de cep harçlığınızı rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Ayrıca hazırlık bölümünde okurken de yasal çalışma hakkınız bulunmaktadır. Prag’da bulunan birçok uluslararası şirkette iş bulmak oldukça kolaydır.
 • Çift diploma programı ile AmerikaİsviçreKanadaİngiltere ve Almanya’da okuma imkânı sunar. Çift diploma programı ile 2 farklı akredite lisans derecesi ve profesyonel bir sertifika alma fırsatı yakalarsınız.
 • Mezun olduktan sonra mavi diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile Avrupa’nın her yerinde çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Çekya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en önemli avantajlarından biri de üniversitelerin ülkenin yerel dili olan Çekçe’nin yanında İngilizce eğitim de veriyor olmasıdır. Üniversite eğitimine direkt İngilizce ile başlayabilirsiniz.
 • Uygun fiyata harika ve dolu dolu bir üniversite hayatı geçirirsiniz. Prag’da okuyan bir öğrencinin aylık ortalama yaşam maliyetleri, konaklama, yeme-içme, ulaşım, sosyal aktiviteler gibi kategoriler birlikte ele alındığında 3000-5000 TL arasında değişmektedir.
 • Çekya’da alacağınız eğitim süresi boyunca ülke sınırları içinde kalmak zorunda değilsiniz. Eğitim süreniz boyunca elde edeceğiniz Schengen vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkına da sahip olursunuz. Bu sayede aktif bir öğrencilik hayatı yaşayacağınız üniversite sürecinde tatilleri arkadaşlarınız ile birlikte diğer Avrupa Birliği ülkelerini dolaşarak geçirebilirsiniz.
 • Avrupa’nın merkezinde bulunan Çekya’da eğitim alarak Dünya’nın dört bir yanından gelen öğrenciler ile tanışma ve arkadaşlık kurma şansı yakalayabilirsiniz. Farklı kültürlerin deneyimini yaşayacağınız üniversite hayatında Prag şehrinin kültürel ortamında kendinizi geliştirme ortamı bulabilirsiniz.

 

Buse Terim | Prag'da yapmanız gereken 14 şey

Çekya’da ulaşım

Çekya öğrencilere oldukça pratik bir ulaşım sistemi sunar. Başkent Prag başta olmak üzere pek çok kentte metro, tramvay, taksi, otobüs, füniküler gibi zengin bir ulaşım ağı bulunur. Ülkede en yaygın ulaşım ağı metrodur ve sabah erken saatlerden gece yarısına kadar kesintisiz seferler vardır.

Çekya Mutfağı

Çek mutfağında ağırlıklı olarak et tüketilmektedir. Bunun yanı sıra çorbalar da oldukça önemli bir yer tutar. Öğle ve akşam yemeklerinde patates ve sebze ağırlıklı Bramboracka çorbası yer alır. Çorba ve et kültürüyle Türk damak zevkine uygun çeşitler sunar.

Çekya’da Hayat

Hayat oldukça ucuzdur. Çekya’da öğrenci olmak kendinize sosyal ve kişisel donanımlar edinmenizi sağlayacaktır. Özellikle bilim, mühendislik ve tıp alanlarında eğitim veren, uluslararası düzeyde kabul görmüş ve köklü üniversitelerde çeşitli kültürlerle iç içe ve alanlarında uzmanlaşmış profesörler öncülüğünde, değişimi hissedeceksiniz. Hafta sonları farklı kültürlerden insanlarla etkileşim halinde olup, çeşitli sosyal aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ülkede hem yetişkinler hem çocuklar için düzenlenen kukla festivallerine katılabilirsiniz. UNESCO tarafından da korunan bir çok doğal ve tarihi yapıyla iç içe bir hayat geçirme imkanınız olur. Kültürel ve mimari dokusu sayesinde Prag adeta bir açık hava müzesidir. Şehir merkezinde sosyal hayata yönelik birçok kafe, restoran ve diğer mekanlar vardır. Her yer birbirine çok yakın olduğu için rahatlıkla yürüyerek varış noktanıza ulaşabilirsiniz.  

signature_1345754792

Konaklama

Odalar genelde 4 kişilik, iki bölüm halindedir. Odaların içerisinde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına bütün mobilyalar, mutfak (buzdolabı ve ocak dahil) ve 4 kişinin kullanacağı bir banyo bulunur. Kısacası 4 kişilik küçük bir apart daire gibilerdir. Bu yurtlar oldukça konforlu bir konaklama seçeneği sunar. Fiyatı ise aylık kişi başı 300 Euro olmak üzere oldukça uygundur.

Okullar

Hazırlık eğitiminizi tamamlamak üzere aşağıdaki okullarımızı tercih edebilirsiniz. Daha sonra bölüm için farklı üniversiteleri tercih edebilirsiniz.

 

OA a SOŠZE Žatec je cvičnou školou ČZU Praha - OA a SOŠZE Žatec

Prag Yaşam Bilimleri Üniversitesi (CZU)

Prag’ın Kamycka bölgesinde yer alır. 115 yıl önce kurulmuş çok köklü bir devlet üniversitesidir. Tarım üzerine üst düzey bir eğitim verir. Çekya’nın eski devlet üniversitelerinden biri olup 1906 yılında kurulmuştur. Üniversite, 2016 yılında 110. Yıl dönümünü kutlamıştır. Üniversitenin 7 farklı fakültesi bulunup bu fakültelerde lisans ve yüksek lisans eğitimleri verilmektedir. Ayrıca Çek Yaşam Bilimleri üniversitesi dünya sıralamasında en iyi ilk 1000 üniversite içerisinde yer almaktadır.

 

České vysoké učení technické v Praze – Wikipedie 

Çek Teknik Üniversitesi (CVUT)

23.000’den fazla öğrencisi vardır. Dünyada da en iyi üniversiteler arasında bulunur. Çek Teknik Üniversitesi, Prag’da kurulmuş olan Avrupa’nın en eski ve en büyük teknik üniversitelerinden biridir. Üniversitenin kuruluş tarihi 18 Ocak 1707’dir. Üniversitenin 8 fakültesinde yaklaşık 21.000 öğrenci eğitim almaktadır. Çek Teknik Üniversitesi; dinamik, esnek, yenilikçi ve rekabetçi yapısı ile İngilizce eğitim vermektedir. 2017 yılında yapılan QS World University sıralamalarında hemen her alanda iyi bir sıralamaya girmiş ve vermiş olduğu eğitimin kalitesini kanıtlamıştır.

         

 

 

signature_1946936162   

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi (VSCHT)

o   1952’de kurulmuş kökleri çok daha eskiye dayanan önemli bir araştırma üniversitesidir. Üniversitenin 100’den fazla üniversite ve kuruluşla bağlantısı vardır. Bu da öğrencilerin iş ağlarını oluşturmasında oldukça önemli bir yer tutar. Çeşitli değişim programları sunarak öğrencilerin kültürel gelişimlerini de destekleyen bir üniversitedir

 

 

Süreç Nasıl işler ?

Hazırlık eğitimi paket ücreti her iki bölüm için de 4900€ dur. İşlemlerinize başlamak için ön kayıt bedeli olarak 750€ ödemeniz yeterlidir. Kalan ödemeyi ise vize onayından sonra yapabilirsiniz.

Sizin için uygun eğitim ve okul kararını verdiğimizde işlemlerinize başlayabiliriz. Pakete dahil olan hizmetleri de aşağıya ekleyeceğim. Ön ödeme olarak 750 Euro ile işlemlere başlayabiliriz. Okul kabul belgesi geldikten sonra da kalan ödemeyi yapacağız.

POWER’da eğitim danışmanınızın yanında ayrıca bir vize danışmanınız daha olacak ve vize işlemlerinizi de bizimle birlikte yürüteceksiniz.

Çekya’ya gittiğinizde de sizi havaalanında danışmanlarımız karşılayacak ve konaklamanıza yerleştirecek, ayrıca bir şehir oryantasyonu gerçekleştireceğiz. Sonra ise yeni hayatınız başlamış olacak.

İngilizce Hazırlık: 4900€

Çekce Hazırlık: 4900€

 

 

Pakete Dâhil Olan Hizmetler 

 • Hedefe uygun üniversitenin araştırılması
 • Konaklamanın ayarlanması
 • Seçilen üniversiteye ön kayıt yapılması
 • Davetiyenin temin edilmesi
 • Çekya konsolosluklarından öğrenci vizesinin alınması
 • Çekya’ya uygun uçak biletinin araştırılması
 • Çekya’da öğrencilerin havaalanı karşılaması
 • Türkiye’de ve Çekya’da eğitim başlamadan önce yapılan oryantasyonlar
 • Eğitim danışmanları eşliğinde üniversiteye kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • 1 yıllık tam kapsamlı sağlık sigortası
 • Prag’a varışta transfer
 • Uluslararası öğrenciler için polis kaydının oluşturulması
 • Kültür programlarıyla öğrencinin desteklenmesi
 • Denklikle ilgili danışmanlık
 • Uluslararası öğrenci kimlik kartının temini
 • SIM kartı temini
 • Hazırlık fakültesi ardından lisans ve yüksek lisans eğitimi için ücretsiz danışmanlık
 • 1 yıl boyunca ücretsiz danışmanlığın devamı
 • 7/24 acil çağrı hattı

Aklınıza takılan sorular için istediğiniz zaman 0850 420 22 22  nolu ofis telefonumuzdan ya da ofislerimizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

 

ÇEKYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME VİDEOMUZ