İSPANYA DİL OKULLARI

Hiç şüphesiz İngilizce günümüzde tüm dünyada gerek günlük yaşamda gerekse birçok sektörde ağırlığı olan bir dil. Ancak günümüzde ana dili İngilizce olan milyonlarca kişi ikinci dil olarak İspanyolca’yı öğrenmektedir. İspanyolca ikinci bir yabancı dil olarak da tüm dünyada en çok rağbet gören birkaç lisandan biridir. Dışa açılan ülkemizde İngilizce dışında, İspanyolca gibi dünyada yaygın olarak konuşulan lisanların da öğrenilmesi birçok iş kolunda işverenlerin en çok aradıkları niteliklerin başında geliyor. Bunda Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeni bir dönemece girdiği günümüzde Türk müteşebbislerinin Avrupa’da Pazar arayışlarını yoğunlaştırmaları ve Avrupalı şirketlerle işbirliklerini yoğunlaştırmaları da önemli bir etken.

Dünyada 380 milyon kişi İspanyolca konuşuyor. Bugün İspanyolca en çok konuşulan lisanlar arasında dördüncü durumda. Gerek İspanyolca’ya olan ilginin artması gerekse İspanyolca konuşulan ülkelerdeki
nüfus artışı İspanyolca konuşanların sayısını her geçen daha da artmasına yol açmaktadır. İspanya’dan Latin Amerika’daki ülkelere kadar birçok ülke İspanyolca’yı resmi dil olarak kullanmakta. Amerika Birleşik Devletlerinde İngilizce’nin ardından en yaygın olarak kullanılan lisan İspanyolca’dır. ABD’de ortalama 25 milyon insanın İspanyolca konuştuğu tahmin ediliyor. Artık Türkiye’de de tüm dünya’da olduğu gibi İspanyolca’nın giderek artan önemi kabul ediliyor.

İSPANYA HAKKINDA KISA BİLGİLER

Avrupa kıtasının güneybatısında bulunan İber Yarımadası’nda yer almaktadır. Güneybatı Avrupa, Biskay Körfezi, Akdeniz, Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında ve Pyrenees Dağları sınırında, Fransa’nın güneybatısında yer alır.
Başkent: Madrid
Dil: İspanyolca
Konuşan kişi sayısı: 610 milyon civarı, yaklaşık 460 milyon kişinin ana dili
Başlıca Kentleri: Madrid, Barcelona, Valencia, Seville
Para birimi: Euro
Nüfusu: 40.491.051
Din: %94 Roma Katolikleri, %6 diğer

İSPANYA’DA YAŞAM

İspanya, birçok özelliğinin arasında, mükemmel yaşam kalitesi, insanlarının açık fikirliliği ve hem eğitim ve kültür alanlarında hem de spor ve eğlence dünyasında sunduğu çok sayıda fırsatlarla bilinir.

İspanya’da çok çeşitli devlet hastanesi ve özel hastane ve hareketli bir konut piyasası vardır. Bunların tümü, işler durumdaki bir yasal yaptırım sisteminin sağladığı güvence ile birleşince, İspanya’yı yaşamak ve çalışmak için ideal bir ülke konumuna getirmektedir. İspanya’nın turistlerin dünyada tercih ettiği yerler listesinde hem ziyaretçi sayısı hem de elde edilen gelir bakımından ikinci sırada olması da şaşırtıcı değildir.

Genel olarak, İspanya Avrupa’daki en güvenli ve politik açıdan en istikrarlı ülkelerinden biridir. 2005’te bildirilen suç oranı 1000 kişi başına 49.3 olup, Avrupa Birliği ortalamasının 20 puan altındadır.

İspanya’ya gelenleri güneş ışığı, güzel yemekler ve konukseverlik karşılar, ama aynı zamanda zengin tarih miras ve çarpıcı manzaralar da keşfedilecekler arasındadır.

İspanya dünyada turistlerin en çok tercih ettiği ikinci merkezdir. 8,000 kilometreden (4,970 mil) fazla sahil şeridinde çok çeşitli spor imkânları ve sosyal etkinliklerin yanında kültürel mirasın zenginliği de dikkat çeker. İspanya’nın çok yönlü kültürel mirası dünyaca ünlü İspanyol mutfağını ortaya çıkarmıştır.