Dubai’de hem dil öğren hem çalış!

Work and study programının geçerli olduğu destinasyonlardan biri de Birleşik Arap Emirlikleri’nin 7 emirliğinden biri olan Dubai’dir.

Yurt dışı dil okulları araştıranlar için son zamanlarda özellikle vize kolaylığı nedeniyle Dubai, çok tercih edilen destinasyonlar arasına girdi ve İngilizcesini geliştiren adaylara güzel fırsatlar sunuyor.

 

Dubai son zamanlarda adından bir çok alanda söz ettiriyor, Malta ile Dubai kıyaslandığında aralarında küçük farklılıklar olduğunu söylemek mümkün.

Neden Dubai Work and Study programını tercih etmeliyim?​

  • Dubai’de yaşayanların %85’i İngilizce konuşmaktadır.
  • Dubai, Dünya üzerinde en hızlı büyüyen ekonomiye sahip ilk 5 şehir arasında yer alır.
  • Dünyanın en fazla ziyaret edilen 4. şehridir. Bu nedenle turizm açısından çok gelişmiştir. Ultra lüks konaklama tesislerine ev sahipliği yapar. Dünyanın ilk ve tek 7 yıldızlı oteli de Dubai’de bulunmaktadır. Bu otel, aynı zamanda Dubai’nin simgesi haline de gelmiş olan Burj Al Arab’tır.
  • Dünya üzerinde suç oranının en düşük olduğu yerlerden biridir.
  • Turizm alanında çok gelişmiş olduğu için iş fırsatları açısından çok zengindir.
  • Diğer ülkelere kıyasla vize süreci çok daha kolaydır. Bankada para gösterme ve sponsor gibi koşullar yoktur.
  • Ülkemize 4 saatlik uzaklıktadır.
  • Yıllık ortalama sıcaklıklar 20 – 25 derecedir.
  • Her türlü görüşe saygılı bir yaklaşımı vardır, özgürlükleri kısıtlayıcı bir yapısı olmadığı için nüfusunun büyük bir kısmını İngiliz, Amerikalı, Avrupalı insanlar oluşturmaktadır. Yaşam standartları yüksek bir şehirdir.

Dubai work and study programında Çalışma İzni ve Fırsatlar

Minimum 8 hafta ve üzeri programlara kayıt olan öğrenciler Dubai’ye gittiklerinde sahip oldukları İngilizce seviyesine, geçmiş tecrübelerine ve yeterliliklerine göre Dubai’deki iş fırsatlarından yararlanabilirler.

Dubai’deki okulumuzda öğrencilerin CV’lerini toplayıp uygun alanlarda iş bulma konusunda yardımcı olmakla görevli bir kişi vardır. Haftalık olarak öğrencilere seminer verilerek, Dubai’de nasıl iş bulunur? Dubai’de iş bulmak için nerelere başvurmak gerekir? Profesyonel bir CV nasıl hazırlanır? konularında bilgilendirme yapılır. Okulun iş bulma konusunda öğrencilere desteği vardır. Work and Study programının geçerli olduğu diğer ülkelerde olduğu gibi öğrencilere iş garantisi verilememektedir. İngilizcesi orta düzey ve üzeri olan öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı olur.

Dubai’de part-time işlerde çalışan öğrenciler ortalama 6$-8$ arası kazanabilirler. Bazı iş yerleri konaklama + yeme-içme + 1000 AED – 2500 AED net maaş önermektedir.

Dubai’nin diğer work and study destinasyonlarından en belirgin farklarından biri de kişinin kendi mesleğini yapabilmesine olanak sağlamasıdır. Örneğin bir bilgisayar mühendisi ya da inşaat mühendisi yeterli İngilizce seviyesine ulaştığında global firmalarda çok rahat bir şekilde kendine iş bulabilir ve Dubai’de yaşamaya devam edebilir.

Dubai’deki Okulumuz

ES Dubai dil okulu Dubai’nin en merkezi noktalarından biri olan Jumairah Lake Towers bölgesinde bulunmaktadır. Okul, öğrencilerin Dubai marinaya yürüyerek 15 dakika, Jumeirah beach residence sahiline yürüyerek 20 dakikada rahatlıkla ulaşabilecekleri mesafededir.

ES Dubai dil okulu Dubai’nin ilk ve tek uluslararası çapta eğitim veren ve öğrenci vizesi sağlayabilen dil okuludur. Okul öğrencilere vize sponsorluğu yapabilmekte ve tüm vize işlemlerini öğrenci adına yerine getirmektedir. Öğrencinin herhangi bir konsolosluğa gitmesine, banka hesabı göstermesine ve benzeri birçok evrak işlemleri ile uğraşmasına gerek yoktur.

Dubai’de dil eğitimi veren okullar arasında en tecrübeli ve en eski okul ES Dubai’dir. Bütün öğretmenleri İngiliz, Amerikalı, Kanadalı, ana dili İngilizce olan ve SELTA & DELTA sertifikalı öğretmenlerdir.

Okulda 70 farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Dolayısıyla öğrenciler, uluslararası bir ortamda eğitim alarak farklı kültürleri de tanıma şansına sahip olurlar.

Öğrenciler 24 Hafta ve üzeri dil okulu kayıtlarında 1 yıllık vize ve 1 yıllık oturum iznine sahip olurlar. Bu da bir çok avantajı beraberinde getirmektedir.

 

 

Dubai’de Konaklama

Okulun paketlerine 2 haftalık yurt konaklaması dahildir.

Yurdun okula ücretsiz servisi bulunmaktadır. Normal bir araçla yaklaşık 25 dakika süren yol servis aracı ile 30 dakika ile 45 dakika civarında sürmektedir. Yurdun olanakları çok iyidir. Yüzme havuzu, spor salonu, film izleme alanı, ders çalışma alanı, bilgisayarlar v.b. olanaklar bulunmaktadır. Yurtlara kayıtlar 2 haftalık yapılmaktadır ve talep durumunda 2 haftalık periyodlar şeklinde uzatılabilmektedir.

Yurtlarda yemekhane yoktur, sadece kafeterya mevcuttur. Yurdun yakınlarında yemek yiyebilecek mekanlar mevcut. Öğrenciler gün içerisinde okulun kafeteryasından da faydalanabilmektedirler.

İkinci bir konaklama alternatifi olarak Jumeirah Lake Towers, Jumeirah Beach Residence ve Marina bölgelerinde paylaşımlı evlerdeki odalarda konaklayabilirler ki mevcut öğrencilerin %90’ı bu bölgelerde konaklamaktadır. Bu konaklamalar okula ortalama 10-15 dk. Yürüme mesafesindedir. Bu konaklamalarda öğrenciler genelde 2 kişilik ya da 3 kişilik odaları tercih etmektedirler. Aylık kiralar, eve ve bölgeye göre değişiklik gösterir ve kişi başı ortalama 1250 AED – 1500 AED civarındadır. Bu fiyata elektrik, internet vb. faturalar, yüzme havuzu ve spor salonu ücretleri de dahildir. Öğrencilerden kiralama sırasında belli miktarlarda depozito talep edilir. Bu depozito ücreti, konaklamadan ayrıldıklarında iade edilir. Evden çıkış tarihi ev sahiplerine 1 ay önceden haber verilmelidir.

Dubai’de Yaşamsal Giderler

Dubai bir arap ülkesi olarak bir çok kişinin aklında kapalı bir ülke imajı yaratabilir.

 

Fakat Dubai sahip olduğu vizyon gereği başta giyim tarzlarına vermiş olduğu özgürlük ve hayatın bir çok noktasında sağlamış olduğu yaşam kolaylığı sonucu dünyanın bir çok ülkesinden insanların Dubai’ye gelip bir arada özgürce yaşayabileceği bir ortam oluşturmuştur.

 

Dubai’de dilediğiniz gibi giyinebilirsiniz. Gece kulüplerinde ve bir çok restoranda alkol tüketimi serbesttir. Hatta haftanın en az 1 günü kadınlar için Ladies night mevcuttur ve bu günlerde kadınlar için sınırsız ve ücretsiz alkol tüketim hakkı mevcuttur. Hatta yemeklerde % 60 lara varan indirimler de mevcuttur.

 

Ayrıca kadınlara metroda özel bir bölüm her zaman vardır, tercihe göre karışık alanı ya da sadece kadınlara özel olan alanı kullanabilirsiniz.

Suç oranı %0 olan Dubai’de evinizin aracınızın kapısını kilitlemeden çıkabilirsiniz ve döndüğünüzde eşyalarınızın hiç dokunulmadan yerinde durduğunu görebilirsiniz.

Dilediğiniz saatte dışarı çıkabilirsiniz hiç kimse sizi rahatsız etmeyecektir. Güvenlik konusunda dünyada sürekli olarak ilk 3’e giren bir ülkedir ve çok temiz bir ülke olan Dubai’de sokakta veya herhangi bir yerde çöp görmek imkansızdır. İstisnasız olarak her yer çok temizdir. Denizi de inanılmaz derecede temiz ve güzeldir.

 

Sürekli olarak festival, fuar ve konserlerle şehir çok canlı durumdadır. Dünyaca ünlü sanatçıların konserlerini ya da sergilerini görebilirsiniz.

Yeme içme v.b. yaşamsal giderler için öğrenciye ortama 2000 AED – 2500 AED yeterli olmaktadır.

Hava sıcaklığı haziran temmuz ağustos aylarında biraz yüksektir fakat metro istasyonları, taksiler, otobüs durakları da dahil her yerde klima olması bu 3 aylık sıcak dönemi rahat atlatmanızı sağlamaktadır. Yaz aylarında iş bulma oranı da diğer aylara göre daha düşüktür. Özellikle eylül ayından itibaren öğrencilerin çalışabileceği part-time işler çok fazladır.

Dubai / Öğrenci Röportajları