Almanya’da Dil Eğitimi

Yurtdışı eğitim düşünen öğrencilerin ilk hesap ettikleri aşamalardan biri yurt dışında eğitim görürken masraflarının ne kadar olacak sorusudur. Almanya’da eğitim almak aslında sanıldığının aksine birçok ülkeden çok daha uygundur. Avrupa’da bilinmemekle birlikte en konuşulan dil Almanca’ dır. Sadece bu özelliği bile Almanca dilini öğrenmek için önemli bir gerekçe iken, Almanya, Avusturya ve hatta potansiyel olarak bu dilin bilindiği Hollanda, Belçika, İsviçre gibi ülkelerle olan kültürel ve ticari ilişkilerimiz Almanca öğrenmenin önemini arttırmaktadır.

Bugün Türkiye’de Almanca dil okulu bilindiği gibi kur başına 1.000TL civarında iken, Almanya’da üniversite içerisinde Almanca dil okulu fiyatı yıllık sadece 1350 eurodur. Yani kur başına sadece 290 eurodur. Yurtdışı eğitim seçeneğinde diğer ülkeleri düşünen öğrenciler bilindiği gibi bu fiyatın neredeyse 10 kat fazlasını ödemektedirler.Almanya etkileyici büyük şehirleri , kartpostal gibi küçük kasabaları, hasat toplama festivalleri sanat ve kültür zenginliği, büyük ormanları, hoş kaleleri, iyi şarap ve biraları ile sahip olduğu güzelliği çok iyi taşıyan bir ülkedir. Batı ve Doğu Almanya’nın 1990 yılında tekrar birleşmesi ise tarihinde yeni bir başlangıç olmuştur.

Almanya’da uç noktalarda iklim farklılıkları yaşanmasa da bölgesel farklılıklar vardır. En elverişli hava koşulları mayıs ayından ekim ayına kadar yaşanır. Sonbahar Almanya’yı ziyaret için en uygun zamandır. Kışlar özellikle güneyde olmak üzere yağışlı geçer. Yoğun nüfuslu ve sanayileşmiş bir ülke olan Almanya, doğa düşkünleri için bir cennet değildir. Toprağın üçte birinden fazlası işlenmiştir. Ülkede vahşi doğa adına çok fazla şey yoktur.

Yer : Orta Avrupa
Alan : 357 092 km²
Nüfus : 82,5 Mio. (2012)
Başkent : Berlin
Yönetim Şekli : Demokrasi – Parlementer Rejim
Eyaletler : 16
Para Birimi : Euro
Telefon Kodu : + 49
Elektrik Sistemi : 230 V, 50 Hz
Türkiye’ye uçak ile uzaklığı : 3 saat

Sosyal Yaşam

82 milyonun üzerindeki vatandaşı ile Almanya; Avrupa Birliği içinde en çok nüfusa sahip ülke konumundadır. Buna karşı ülkede doğurganlık oranı, anne başına 1.39 çocuk ile Dünya ortalaması’nın oldukça altındadır. Federal İstatistik Ofisi tahminlerine göre nüfus 2050 yılında 69-74 milyon arasında olacaktır (69 milyon yıllık +100,000 göçle; 74 milyon yıllık +200,000 göçle).

Almanya birçok büyük şehre sahiptir. Bunlardan en büyükleri Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt ve Stuttgart’tır. Bununla beraber Almanya’daki birçok kent, birbiriyle kaynaşmış ve geniş yerleşim yerleri meydana getirmiştir. Bunlardan biri de RenRuhr Bölgesidir. Bu bölge; Düsseldorf (NRWnin başkenti), Köln, Essen, Dortmund, Duisburg ve Bochum şehirlerini kapsar.

Berlin 3.4 milyon nüfusu ile Almanya’nın en kalabalık şehridir.

Aralık 2004 itibariyle, Almanya’da yaklaşık 7 milyon yabancı, Alman vatandaşlığına geçti. Ülkede ikamet edenlerinden %19’u yabancı veya yabancı kökenlidir. Genç olanlar yaşlı olanlara göre daha yabancı kökenlidir. 15 yaşını aşmış Almanların %30’unun yurtdışında doğmuş en az bir ebeveyni bulunuyor. Büyük şehirlerde 5 yaş ve küçük çocukların %60’ının yurtdışında doğmuş en az bir ebeveyni bulunuyor.

Ülkedeki en büyük azınlık grubunu (2.7 million), Türkiye’den gelmiş insanlar oluşturur. Diğer azınlıklar ise İtalya’dan, Sırbistan’dan, Yunanistan’dan, Polonya’dan ve Hırvatistan’dan gelmiştir. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu listesine göre Almanya, Dünya’da göçmen nüfusu en fazla olan üçüncü ülkesi konumundadır.

Dünya üzerindeki göçmenlerin %5’i yani 191 milyon göçmenin 10 milyonu, ya da başka bir tabirle Almanya nüfusunun %12’si demektir. Almanya’nın geçmişte olan fazla zorluk çıkarmayan göç yasaları sayesinde birçok yabancı Alman vatandaşı olmuş ve Alman etniğini tercih etmiştir (Daha çok eski Sovyetler Birliği ülkelerinden). Fakat 2000 yılından itibaren yasalar sertleştirilmiş ve vatandaşlığa geçmek zorlaştırılmştır.

Almanya’da Km² başına 231 kişi ikamet etmektedir.

Ülkede Hristiyan : % 62,6 (Katolik % 31,5 , Protestan % 31,1); Müslüman % 3,9; Musevi % 0,1 oranında dinlerini yaşayabilmektedirler

Uluslar arası öğrenciler için çalışma imkânı vardır.

Mezun olduktan sonra 1 yıl çalışma ve oturma izni verilmektedir.

 

Konaklama Çözümleri

Almanya’da dil eğitimi alırken konaklama ihtiyacınızı dilerseniz aile yanı konaklama dilerseniz de öğrenci yurtları ve anlaşmalı oteller ile karşılayabilirsiniz. Konaklama organizasyonunuzun tercihlerinize uygun biçimde yapılmasında bizler mutlulukla size profesyonel destek vermekteyiz.

Almanya’ya Vize

Almanya’ya vize almak zor görünse de eksiksiz hazırlanmış bir başvuru dosyası ile almanın kolaylaştırabildiği bir ülkedir. Başvuru sahipleri bir mülakata tabi tutulurlar ve mülakat kesinlikle Türkçe olur. Ülkeye ne amaçla gidildiğini, nereye gidildiğini ve nerede kalınacağını sorgulayan bir mülakatın ardından destekleyici bir evraklarla alınmasının kolay olduğu bir vizeye dönüşür.

Nenden Almanya’da Eğitim?

  • Almanya’daki üniversiteler yüksek öğrenim kalitesine sahiptir
  • Hepsinin YÖK denkliği bulunmaktadır
  • Türkiye’ye yakındır
  • Toplam 300 üniversite vardır
  • En yoğun uluslararası öğrenci topluluğu; Türkiye, Polonya, Çin, Rusya’dandır